راندو (Render)، به معنای تنظیم محصول نهایی یا فرآورده (Product)، به گونه‌ای است که بتواند با مخاطب ارتباط درستی برقرار نماید. قرار دادن فیگور انسانی و درخت در محل‌های مشخص برای نشان دادن مقیاس نما یا مقطع، ترسیم مبلمان معماری و یا شهری یا استفاده از نوشتار برای معرفی بخش‌های مختلف پلان، گذاشتن سایه در نما و مقطع برای نشان دادن پیش آمدگی‌ها و تو رفتگی‌های آن و ترسیم بافت مصالح در نما و مقطع از عمده‌ترین کارهایی است که در راندو معماری و طراحی شهری مطرح می‌شود و کتاب‌هایی نیز که در این زمینه از نویسندگان خارجی به چاپ رسیده است به روشنی وظیفه راندو در طراحی معماری و طراحی شهری را به نمایش می‌گذارد.

پرزانته (Presentation)، ویرایش‌های نهایی است که برای ارائه کاری چشم نواز به مخاطب بر روی آن انجام می‌شود. چگونگی رنگ آمیزی، چیدمان عناصر درون شیت و برقراری رابطه میان این عناصر از عمده‌ترین موضوعاتی است که در پرزانته کار معماری و شهری مورد توجه قرار می‌گیرد.

کروکی (Croquis)، به معنای ترسیم سریع و فی‌البداهه‌ای از یک مدل زنده است. این مدل خواه طبیعت باشد، خواه انسان و خواه یک بنای معماری باشد و یا یک فضای شهری. البته منظور از زنده این نیست که مدل حتماً جاندار و در حال حرکت باشد بلکه منظور آن است که مدل دارای نمود بیرونی باشد و تنها در ذهن طراح جا نداشته باشد. ویژگی مهم کروکی آن است که در زمان کمی زده می‌شود و بعدها در منزل یا کارگاه با فرصت کافی می‌توان جزئیات آن را تکمیل کرد. کروکی زدن با دو هدف عمده انجام می‌گیرد: هدف اول ذخیره کردن زمان و هدف دوم، تمرکز کردن بر عناصر اصلی و مهم موضوع است.

اسکیس‌ (Sketch)، به معنای بیان سریع ایده یا نگاهی است که یک طراح نسبت به موضوعی که به او ارجاع شده، دارد. هدف از ارائه اسکیس آن است که پیش از آنکه کار کامل و تمام شده از سوی طراح به کارفرما تحویل شود، پیش نویسی که پیشنهادات طراح در آن نشان داده شده ارائه گردد و در صورت موافقت کارفرما با آن، کار با همان مشخصات ادامه یافته و به وسیله طراح نهایی گردد.

مهندس شقاقی


برچسب‌ها: دانشجویان معماری علمی کاربردی دزفول
+ نوشته شده توسط ...... در ۹۱/۰۳/۲۸ و ساعت 23:15 |

وضوح: از جمله ویژگی­های کروکی موضوعی بودن آن است. بنابراین كروكي باید دارای وضوح در بيان موضوع باشد و تأكيد بر موضوع اصلي با زباني ساده را ميسر سازد.

تعادل میان اطلاعات کلی و اطلاعات خاص مورد تاکید: کروکی بیان انتزاعی و ساده شده یک موضوع است، بنابراین باید بتواند در مدت زمان اندک، کلیه اطلاعات را به مخاطب منتقل نماید.

تکمیل کننده متن و نوشتار: کروکی مکمل نوشتار است و در بسیاری موارد به زبان گرافیکی نوشتار را منعکس می­نماید. کمک جستن از نوشتن براي بيان منظور

ويراستگي (تصویر ویرایش شده): بار اطلاعاتي موجود در كروكي محدود به حوزه مرتبط به موضوع است. در كروكي از بيان و ارائه اطلاعات جانبي در پيرامون موضوعات فرعي پرهيز مي‌شود، به همين دليل داشتن ساختاري ساده و صريح از خصوصيات بارز كروكي است.

عمر تماشا: از آنجا که کروکی اغلب در جهت تکمیل متن یا انتقال سریع پیام استفاده می­شود، عمرتماشای آن کم بوده و مخاطب در زمان کمی آن را درک می­کند.

عمق تماشا: از آنجا که کروکی برای بیان غیرحرفه­ای و صرفاً شماتیک و نمادین از یک موضوع بکار می­رود، اطلاعات اندکی در آن به چشم می­خورد. در نتیجه عمق تماشا در آن بسیار کم است و مخاطب زمان اندکی را برای درک آن صرف می­کند.

 

 


برچسب‌ها: دانشجویان معماری علمی کاربردی دزفول
+ نوشته شده توسط ...... در ۹۰/۰۲/۰۴ و ساعت 0:1 |
كروكي‌ داراي مضمون ساده شده از طرح اصلي است كه با بيان مختصر و موجز به آرايه كليت طرح و شمايي از حال و هواي موجود مي‌پردازد. كروكي تا حد متعارفي مطابق با واقعيت اسـت، واقعيـت خلاصه شده‌اي كه بخوبي و در كمترين زمان، اطلاعات ضروري را عرضه دارد.

كروكي باید ديدگاه موضوعي به سوژه موردنظر داشته وبه  بيان صريح مفاهيم آن بپردازد. بدین منظور

كروكي باید با بيان گرافيكي ويژه به تأكيد بر موضوعي خاص بپردازد.

گاه كروكي با بياني ساده به مقايسه تفاوت‌ها و تشابهات دو سوژه متفاوت يا متشابه مي‌پردازد.

كروكي مي‌تواند به بيان و تأكيد خصوصيات و روابط ناپيداي يك طرح بپردازد كه در ساير روش‌هاي بيان تصويري به علت برخورداري از بار اطلاعاتي زياد به روشني به ديده نمي‌آيد.

كروكي با برخورداري از زباني ساده و صريح ايده‌هاي اصلي و مهم يك طرح را برمي‌شمارد.

سادگي و صراحت از ديگر ويژگي‌هاي كروكي است. در واقع مي‌توان گفت، كروكي ساده‌سازي ساير روش‌هاي بيان تصويري با ديدگاهي موضوعي است. در كروكي مي‌توان به بررسي تدریجی يك مضمون از نقطه نظرات و زاويه ديدهاي متفاوت در يك طرح پرداخت.

 كروكي مي‌تواند در آن واحد با ديدي كل‌گرايانه به تحليل و بيان يك موضوع بپردازد و يا با ديد جزءگرايانه بر جزئي‌ترين ويژگي‌هاي يك طرح تأكيد كند.

کروکی با استفاده از خطوط آزاد احساسات مخاطب را مورد هدف قرار می­دهد و از آنجا که دارای جزئیات اندک و موضوعات ملموس است می­تواند توسط هر مخاطبی مورد اداراک قرار گیرد. تنها مسئله متفاوت در نوع مخاطبین میزان تاثیری است که کروکی بسته به نوع و موضوع بر افراد مختلف می­گذارد. البته این تاثیر خود ناشی از حساسیت متخصصین مختلف یا مدیران بر موضوعات خاص است.

                                                                                                                           دکتر پاکزاد


برچسب‌ها: دانشجویان معماری علمی کاربردی دزفول
+ نوشته شده توسط ...... در ۹۰/۰۲/۰۲ و ساعت 19:54 |